0212 433 03 03 - 0541 432 03 03 [email protected]

IELTS, sınavı bildiğiniz üzere İngilizce seviyenizi ölçmek için hazırlanan ve (BC), (ESOL) ve (IDP) tarafından ortak olarak gerçekleştirilen bir sınavdır. Reading Writing Speaking Listening kategorilerinde yapılan bu sınav herkes için kolay olmasa da belirli çalışma şartları ile başarılı olmanın çok da zor olmadığını görebilirsiniz.

IELTS Çalışmaya Nereden Başlanmalı?

Öncelikle gramer eksiklerinizi tamamlamalısınız. Online gramer eğitimlerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca Wordlist çalışmaları yaparak farklı birçok kelimelere çalışabilirsiniz. Emin olun büyük faydasını göreceksiniz. Kelime dağarcığınızın gelişmesinden sonra IELTS sınavı ile ilgili örnek kitaplara çalışabilirsiniz. Örneğin; First Of All ya da Cambridge IELTS isimli kitaplar sınav sorularına çok yakın eğitim verebilir. Günlük ortalama 2 saatlik çalışma ve toplam da 2,5-3 aylık bir periyot eğer doğru çalışma taktikleriyle yapılırsa sizi sınava çok iyi hazırlayacaktır.

Listening Çalışmaları Nasıl Olmalı

Listening çalışırken yapılan bazı hatalar söz konusudur. Neredeyse dünyada birçok kişinin yaptığı İngilizce çalışmalarından bir tanesi de altyazılı video izleyerek okumaya çalışmak en yaygın hatadır. Filmler, diziler izleyerek listening çalışması yapabileceğiniz daha kolay anlayacağını sanmak büyük bir hatadır. İnsan beyni tembel olduğu için kolay yol olan dinlemek yerine okumayı seçer. Bu sebeple listening becerisi kazanmanız çok düşüktür. Listening’e nasıl çalışmalıyım? Peki, ne şekilde çalışmanız lazım?

Tavsiyemiz yine belirli eğitim setlerini ya da film ve dizileri izlemeden sadece dinleyerek anlamaya çalışmak olmalıdır. Bu şekilde beyniniz dinlemeye odaklanacağı için (telefonla konuşma gibi) gelişiminiz daha iyi olacaktır. Bu çalışmadan sonra yazılı olarak okuyup bilmediğiniz kelimeleri anlamaya ve öğrenmeye çalışabilirsiniz.

Reading Çalışmaları Nasıl Olmalı?

Reading eğitimi için farklı yayınevlerinin kitaplarına bakabilirsiniz ancak unutmamanız gereken bu İngilizce kitapların seviyeli ve eğitici olmasına özen gösterin. Dil hâkimiyetiniz büyük ölçüde gelişecektir. Tavsiye olması açısından Reader at Work serisi kitapları uygun kaynaklar olabilir

Speaking Çalışmaları Nasıl Olmalı?

Speaking çalışması, sizinle bu dili etkin bir şekilde kullanan bir partner olmaması durumunda oldukça zordur. Bunun için İngilizce kursları bünyesinde yapılan pratikler en faydalı çözümdür. Tabii eğer bu partnere erişebilme durumunuz varsa bunu da pratik için olabildiğince sık kullanmanız tavsiye edilir.

Writing Çalışmaları Nasıl Olmalı?

Öncelikle doğru ve anlaşılır cümleler kurmayı öğrenmelisiniz. Bu sebeple çok sık pratik yapmak sizin faydanıza olacaktır. Bağlaçlar ve kısa kısa kelimeler üzerinde çalışma yapmak sizi daha hızlı ilerletebilir. Bu seviyelerden sonra yavaş yavaş paragraf çalışmaları yaparak İngilizce makale üzerinde ki fikri ifade etme alıştırmaları yapabilirsiniz. Tabii tüm bunları yapabilmek için tahmin edeceğiniz gibi; bir İngilizce kursu programına katılmak ve yeterli İngilizce eğitimi almak ge

WhatsApp Hattı
X