0212 433 03 03 - 0541 432 03 03 [email protected]

IELTS Kursu

IELTS Nerelerde Geçerlidir?

Yurt dışında lisans ve yüksek lisans eğitimi almak ya da çalışmak isteyenlerin dünya çapında pek çok ülkede kabul edildiği IELTS sınavından geçerli bir puan almaları gerekmektedir. IELTS sınavı; BC, Cambridge ESOL ve IDP tarafından ortak bir şekilde hazırlanan oldukça kapsamlı bir yabancı dil sınavıdır. Sınav 140’a yakın ülkede ve binlerce kurum ve kuruluşta geçerli olup, kimi kurumsal işletmelerde işe alınmak için de gerekli olan şartlardandır. Sınavda kişinin İngilizce yazma, okuma, dinleme ve konuşma yetenekleri uluslararası değerlendirildiği için diğer yabancı dil sınavlarına göre pek çok ülkede geçerliliği olan ve daha fazla tercih edilen bir sınavdır.

IELTS Sınavın Geçerli Olduğu ülke ve Okullar

IELTS, başta İngiliz Milletler topluluğu ülkeleri olmak üzere dünyanın hemen her yerinde geçerli bir sınavdır. İngiliz Milletler topluluğu; İngiltere, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Afrika gibi eğitim standartları yüksek ülkelerdir. Tabii sınavın geçerli olduğu eski İngiliz sömürgeleri ve hâlihazırda İngiliz eğitim standartlarını benimsemiş onlarca ülke söz konusudur. Ülkemiz her ne kadar İngiliz eğitim sistemini kullanmıyor olsa da, IELTS pek çok eğitim kurumu tarafından kabul edilen bir sınavdır. Yani aslında bu sınav diğer global sınavlardan olan TOEFL ile birlikte ve en az onlar kadar geçerli bir sınavdır. Pek çok okulun hazırlık atlama sınav yerine kabul edilebildiği gibi, akademik İngilizce yeterliliğinin onaylanması için de yeterli bir sınavdır.

Akademik ve Genel olarak yapılan IELTS sınavı üniversitelerin hazırlık sınıflarının atlanabilmesi, yurt dışında göçmenlik başvurusu, yabancı dil yeterlilik belgesi istenen kuruluşlar ve yabancı dil ödeneği başvuruları için geçerlilik sağlamaktadır. Sınavın 2 yıl süre ile geçerliliği olup adaylar göstermiş olduğu başarı oranı neticesinde 1 ve 9 arasında puan almaktadır. Sınavdan yüksek bir puan alabilmek için IELTS’ YE hazırlık kursları bulunmakta olup, sınava yönelik eğitim vermektedir. İyi bir eğitmen yardımı ve sınavda bulunan alanlara yönelik yoğun bir çalışma ile kişi başarılı olabilmektedir. Bu nedenle IELTS hazırlık kurslarında sınava yönelik eksiklerin kapatılmasının yanında kişinin günlük hayatında İngilizce konuşmak, dinlemek ya da yazmak gibi yapacağı aktiviteler de adayların IELTS sınavına hazırlanmasında yardımcı olacaktır. IELTS başarısı elde edebilmek için İngilizce kursu arayışı içerisinde olan öğrenciler, Amerikan Kültür İngilizce eğitimi programlarına kayıt yaptırabilir ve başarıya erişebilirler.

 

 

WhatsApp Hattı
X