0212 433 03 03 - 0541 432 03 03 [email protected]

Yurt dışında eğitim almak ya da yüksek lisans yapmak amacında olan kişilerin veya yurtdışında çalışmak isteyenlerin dünya çapında pek çok ülkede kabul edildiği IELTS sınavından geçerli bir puan almaları gerekmektedir. Peki IELTS sınavı kapsamında neler vardır? Ne tür sorular karşımıza çıkar?

 IELTS adayın yabancı dil eğitimi seviyesini doğru bir şekilde belirlemek amacı ile konuşma, okuma, yazma ve dinleme bölümlerinden oluşan bir sınavdır. İleri düzey İngilizce bilgisi ve yeterliliği sınaması yapan IELTS sınavında puanlama sistemi, 1 ve 9 arasında olmaktadır. Sınav için iki farklı seçenek bulunmakta olup akademik eğitim yaparak yükselmek isteyenlerin Akademik IELTS sınavına ve yurt dışına çalışmaya gidecek olanların ya da dil seviyesini yükseltmek isteyenlerin ise Genel IELTS sınavına girerek belirli bir puan almaları gerekmektedir.

IELTS Kısımları

Adayların yabancı dilde okuma, yazma, dinleme ve konuşma yeterliliğini test eden IELTS sınavında her bir bölüm için alınan puanların ortalaması genel sınav notu olarak alınır. Sınav sonucunda adayların göstermiş olduğu başarı oranı neticesinde 1 ve 9 arasında puanlama yapılmakta olup geçme ve kalma şeklinde bir durum olmamaktadır. Dünyanın pek çok ülkesinin üniversite ve diğer kuruluşlarında kabul gören IELTS sınavına hazırlanmak için oldukça sıkı çalışmak gerekmekte olup İngilizce temeli olan ve geliştirmek isteyenlerin günlük hayatlarında bol bol yabancı dilde film izlemek, haber dinlemek ve konuşmak gibi aktiviteleri yapması oldukça faydalı olmaktadır. Ayrıca özel bir yabancı dil kursu kapsamında eksiklerin kapatılması ve bu sınava yönelik örnekler yapılması da adayların hazırlanmasında yardımcı olacaktır.

IELTS sınavı okuma bölümü ise 60 dakikadan oluşmaktadır. Okuma bölümü de kendi içinde 3’e ayrılı ve 40 sorudan oluşmaktadır. Pek çok detaya sahip okuma parçalarını anlamanız ve soruları doğru cevaplamanız beklenir. IELTS sınavı yazma bölümü ise 60 dakikadan ve yalnızca 2 sorudan oluşmaktadır. Bu iki soruda İngilizceyi çeşitli konu ve içeriklerde yorumlayabildiğiniz hedeflenir. Dil bilginiz, grameriniz, stiliniz ve kelime dağarcığınız bu bölümle ölçülür. IELTS sınavı konuşma bölümü ise 11 ila 14 dakika arasında sürmekte ve 3 sorudan oluşmaktadır. Bu aşamada uzman bir kişi ile birlikte karşılıklı olarak konuşma yapılır ve değerlendirme kişiler tarafından sağlanır.

WhatsApp Hattı
X