TOEFL Kursu

Amerikan Kültür Taksim Şubemiz'de!

2016 – 2017 Eğitim Dönemi

  • Ortalama 7 Hafta (Öğrenci seviyesine göre değişmektedir)
  • Haftada 4-6 Saat Ders
  • 10:00 – 22:00 (Öğrenciye uygun saatlerde bire bir özel ders şeklinde verilmektedir)

TOEFL Kursu Hakkında

Dünya üzerinde en geçerli İngilizce sınavıdır.

Taksim Amerikan Kültür Derneği Dil Okulları’nda TOEFL IBT eğitimi tamamen bilgisayar üzerinden birebir sınav formatına uygun olarak verilmektedir. TOEFL eğitimi, deneme sınavları eşliğinde TOEFL sınavında yer alan tüm bölümlere yönelik detaylı bir eğitimdir  ve özel ders olarak çalışılan bir programdır.
Sınav süresi toplam 4 saat 15 dk.’dır.

TOEFL IBT 4 bölümden oluşur. Katılımcılar sırasıyla Reading (Okuma), Listening (Dinleme), Speaking (Konuşma) ve Writing (Yazma) bölümlerini tamamlarlar. Bu bölümlerle ilgili ayrıntılar şu şekildedir:

Reading (Okuma)

En az 3 en çok 5 okuma parçasından, her biri için 12 ila 14 soru sorulur. Bu sorular hem okuduğunu anlamayı hem de kelime bilgisini ölçer.
Toplam süre verilen metinlere göre 60-100 dk. arasında değişir.
Bazı sorular diğerlerine göre daha yüksek puan değerine sahiptir.

Listening (Dinleme)

Katılımcılardan 4 ila 6 tane konuşmayı dinleyip, her biri için 6 soruyu yanıtlamaları istenir.
Bu konuşmalar genelde bir üniversite hocasının 3-5 dk.’lık herhangi bir konuda anlattığı dersten alınmıştır. Katılımcılar dinlerken isterlerse not alabilirler.
Diğer bir soru tipinde de katılımcıların 2 ila 3 tane karşılıklı konuşmayı dinleyip not almaları ve yine her biri için sorulan 5 soruyu yanıtlamaları gerekmektedir.
Toplam süre konuşmaların uzunluğuna göre 60-100 dk. arasında değişir. Bazı sorular diğerlerine göre daha yüksek puan değerine sahiptir.

amerikan-kultur-toefl-gorsel

Speaking (Konuşma)

Katılımcılar, her biri 45-60 sn. süren toplam 6 konuşma yapmak zorundadırlar.
Konuşmalar karşılıklı sohbet şeklinde değil, sorulan soruya verilen yanıtın 45 ila 60 sn. süreyle bilgisayar tarafından kaydedilip,daha sonra değerlendirilmesi şeklindedir.
Öncelikle, katılımcılardan bağımsız bir konu hakkında 15 sn.’lik düşünme payından sonra 45 sn’lik bir konuşma yapmaları beklenir.
Bu tipte toplam 2 soru sorulur.
Ikinci bölümde, katılımcıların önce 75-100 kelimelik bir okuma parçasını okumaları, sonra 60-80 sn.’lik aynı konuda bir konuşmayı dinlemeleri istenir. 30 sn’lik bir düşünme payından sonra, adaylar 60 sn’lik bir konuşma yapmak zorundadırlar. Bu tipte toplam 2 soru sorulur.
Üçüncü bölümde, katılımcılardan her hangi bir konudaki bir konuşmayı dinleyip, not almaları istenir. Sonrasında sorulan soruya 20 sn.’lik düşünme payının ardından 60 sn’lik bir konuşma yapılması istenir.
Bu tipte de toplam 2 soru vardır.
Katılımcılar bütün bu etkinlikler boyunca diledikleri kadar not alıp, konuşmalarında kullanabilirler.

Writing (Yazma)

Toefl Kursu‘nda Katılımcıların her iki kompozisyonu da bilgisayarda yazmaları zorunludur. Bununla beraber, istedikleri takdirde karalama kağıdı kullanabilirler.
Birinci bölümde, katılımcılardan 300 kelimelik bir okuma parçasını 3 dk’lık sürede okuyup not almaları istenir. Daha sonra okuma parçasıyla ilgili bir konuda 2 dk.’lık bir konuşma dinletilir ve katılımcılar istedikleri takdirde not alabilirler. Son olarak da katılımcılardan, okuyup dinledikleri konuda ortalama 200 kelimelik bir kompozisyon yazmaları istenir. Bu görev için verilen süre 20 dk.’dır. Bu esnada okuma parçası da ekranda durmaktadır.
Ikinci bölümde, katılımcılardan verilen bir konuda en az 300 kelimelik bir kompozisyon yazmaları istenir. Verilen süre 30 dk.’dır.
Sınavın değerlendirilmesi her bölüm için aşağıdaki gibidir.

Reading     0-30
Listening   0-30
Speaking   0-30
Writing       0-30
TOPLAM     0-120