İngilizce, dünyada en önemli yabancı dil olmakla birlikte, günümüzde artık herkesin aşina olduğu bir dildir. Gelişen ve dönüşen Global dünyada İngilizce öğrenmek, hem sosyal çevre hem de iş olanakları konusunda oldukça gereklidir.

İngilizce kursları fiyatları, bulunduğu semte ve kursun misyonuna bağlı olarak değişmektedir. Türkiye’de özel kurslar dışında bazı vakıf ve devlet üniversiteleri de bu eğitimi vermektedir. Fakat okullarda öğrenilen dil eğitimi özel kurslara oranla daha maliyetlidir. Bu yüzden öğrenciler tarafından pek tercih edilmemektedir. Özel kurslarda ise fiyatlandırmalar ortalama olarak 6000 tl civarındadır. Bu fiyatlandırma bilinen tüm seviyelerin toplam ücretidir. Eğer öğrenci tek bir kur almak isterse bu da yaklaşık olarak 900 ile 1500 arasında değişmektedir.

İngilizce Kursu Gerekli Midir?

İngilizce öğrenmek; konuşma, dinleme, yazma ve okumadan oluşmaktadır. Bir dili en iyi öğrenmenin yolu bu becerilerin hepsine aynı oranda sahip olmaktan geçmektedir. Bu anlamda düşünüldüğünde İngilizce kursu birçok anlamıyla bu becerilerin daha iyi öğrenilmesine ön ayak olmaya çalışır.

Birçok öğrenci kendiliğinden ve evde çalışarak dil öğrenebilir olsa da bu kişiden kişiye değişen ve disiplin zorunluluğu olan bir konudur. Eğer öğrenci öz disipline sahip bir bireyse ve başlangıç seviyesinde değilse, bu konudaki uzmanlar kursa ihtiyaç olmayabileceğini öne sürüyor. Fakat, öğrenilecek dil hakkında hiçbir şey bilinmiyorsa bir temel oluşturmak adına kursa gidilmelidir.

İngilizce Kursu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kurs seçerken öncelikli olarak öğrenciye değer veren ve amacı gerçekten dili öğretmek olan bir kurum seçmektir. Günümüzde birçok semtte bulunan yabancı dil kursları sayısı oldukça fazladır. Bu yüzden rekabet fazla olsa da kurs fiyatları uygun fiyatlı olabilmektedir.

Bu açıdan bakıldığında bir kurs seçerken, o kursun çok ucuz olması, kaliteli eğitim veriyor olmayabileceğini göstermediği gibi bir kursun çok pahalı olması da o kursu kaliteli yapmaz. Bu yanılgı birçok öğrenci tarafından yaşanır. O yüzden İngilizce kursu seçerken; seviye belirleme sınavlarının sık yapılıyor oluşu, öğretmenlerinin birkaçının anadilinin İngilizce olması, çeşitli eğitim ekipmanlarının kullanılması, öğrenciyi teşvik ve motive edici yardımlarının olması daha önemlidir.

İngilizce Seviyeleri Nelerdir?

İngilizce seviyeleri toplamda 7 seviyeden oluşur. İlk seviye Starter seviyesi başlangıç olduğundan çoğu eğitimci İngilizce seviyelerini 6 ana başlıkta toplar.

A1: Beginner ( Başlangıç )

A2: Elementary ( Temel, Ortanın Altı )

B1: Pre-Intermediate ( Orta )

B2: Intermediate ( Orta Üstü )

C1: Upper ( İleri Seviye )

C2: Advence ( Profesyonel )

Starter seviyesi dile hiçbir şekilde yakınlığı olmayan, sıfırdan başlayacak kursiyerler içindir. Özellikle öğrenciler tarafından gözlenen bir durumda B2 seviyesinden sonra kursa devam eden öğrenci sayısı azalır. Bu seviyeden sonra öğrenci kendi çabasıyla seviyesini yükseltebilmektedir.

İngilizce Kursu Sertifikası Ne İşe Yarar?

Bir konuda sertifika sahibi olmak, bireyi diğerlerden farklı bir konuma yükseltir. Öncelikle alınan eğitimi kanıtlamış ve bir güven aşılanmış olur. Özgeçmiş hazırlarken veya iş başvurularında İngilizce kurs sertifikasını eklemek, kişiyi daha yetkin gösterecektir. Bu anlamda sertifikaların geçerliliği sorgulanmamalıdır. Gidilen kursun MEB onaylı olması, sonrasında edinilen sertifikanın her yerde geçerli olmasının bir kanıtıdır.

Bunun yanında yurtdışına çıkıldığında vize için gösterilen evraklar arasında kullanılabilir. Aynı zamanda öğretmenlik yapmak için geçerli bir kanıt sayılır. Fakat tüm bunların yanında bu sertifika tek başına yeterli olmayıp dil yeterliliği üzerine farklı çözüm yolları da bulunabilir. Sertifika bunun için tek başına olmasa da geçerliliği olan bir belgedir. 

© 2023 Taksim Amerikan Kültür. All rights reserved.

Eğitim Destek Aktivitesi Sorgu Formu

Aktiviteler

Bilgi Formu

Eğitim detayları, kampanyalar ve fiyatlar hakkında sizi bilgilendirelim.