Bilinçaltına Hükmedip Yabancı Dil Öğrenme Yolları

Denemeden bir dil öğrenme kavramına bilinçaltı dil öğrenimi denir. Konuşulan hiçbir şeye dikkat etmeseniz bile, beyniniz otomatik olarak sık tekrarlanan kelimeleri hatırlayacak ve bu kelimeler ile onların ana dilinizdeki tanımları arasında bağlantılar kuracaktır. Teorik olarak, bu işe yaramalı.

Ne de olsa bebekler ana dillerini bu şekilde alırlar. Bilgi kartları sıkıştırmazlar veya kendilerini en yeni dil öğrenme uygulamasına yapıştırmazlar. Sessizce çevrelerindeki dünyayı emerler. Elbette, yetişkinlerin beyinleri biraz daha az şekillendirilebilir, ancak yine de tam teşhir yoluyla genel ifadeleri anlayabilmelidirler.

Uykunuzda Öğrenebilir Misiniz?

Bilinçaltı dil öğreniminin en ünlü örneği hipnopedik öğrenmedir – yani uyurken öğrenmedir. Dinleyicileri iki dilli yapma sözü veren ürünler için hızlı bir arama, İspanyolcadan Arapçaya, amerikan kültür ve birçok konuya kadar her konuda düzinelerce akıcı bir şekilde hızlı ürün ortaya çıkarır. Düzinelerce insan komadan başka bir dilde tamamen akıcı olarak çıktığından, bilinçsizken akıcılığa ulaşmanın bir emsali var.

2010 yılında, on üç yaşındaki Hırvat bir kız yerli gibi Almanca konuşarak uyandı. 2014 yılında, yirmi iki yaşındaki Avustralyalı bir adam mükemmel bir Mandarin hakimiyeti ile uyandı. Komada iken, kelime alıştırmaları yapmıyorlardı ve dilbilgisi çiziyorlardı, bu yüzden bir tür hipnopedik öğrenme gerçekleşmiş olmalıydı. Ancak bunlar aşırı durumlardır. Uyku öğrenimi tek bir gece boyunca gerçekleşebilir mi? İsviçre Ulusal Bilim Vakfı bunu yapabileceğine inanıyor.

Araştırmalar

2014 yılında Fribourg Üniversitesi’ndeki İsviçreli psikologlar bunu almanca kursu aracılığıyla Almanca konuşan altmış öğrenciyle test etti. Saat 22.00’de tüm öğrencilere daha önce hiç görmedikleri Hollandaca kelimelerin bir listesi öğretildi. Daha sonra öğrencilerin yarısı yeni kelime dağarcığının kaydı çalınırken uyumaya yönlendirildi ve diğer yarısı uyanıkken aynı kaydı tekrar dinledi.

Saat 2’de psikologlar herkesi uyandırdı ve her iki grubu da test etti. Yeni kelimeleri uyurken özümseyenler, sadece uyanıkken öğrenmeye çalışanlara göre kelimeleri hatırlamada önemli ölçüde daha başarılı oldular. Psikologlara göre bu, hipnopedik öğrenmenin sadece uygulanabilir olmadığını, bilinçli öğrenmeden daha etkili olduğunu kanıtlıyor.

Uykuda Öğrenmenin Sınırları

Weizmann Bilim Enstitüsü’nde nörobilimci ve uyku öğrenme uzmanı olan Anat Arzi, “İnsanlar uyurken yeni sözlü bilgi öğrenemezler.” diyor. Bu beyin için çok karmaşık. Bilinçaltı dil öğreniminin muhalifleri, psikologların bulguları için çok sayıda alternatif açıklamaya atıfta bulunarak çalışmanın sonuçlarını nitelendiriyor veya hatta tamamen reddediyor. Örneğin, tüm Alman öğrenciler kelime kelimelerini daha önce en az bir kez duymuşlardı, bu yüzden uyurken katılımcılar gerçekten yeni bir bilgi almıyorlardı. Zaten beyinleri, uyanıkken öğrendikleri kelimeler arasındaki bağlantıları haritalandırıyordu. Dahası, uyurken öğrenmemiş olmaları da mümkündür – uyudukları için öğrenmişlerdir. Dinlenmelerine izin verilen öğrenciler, sabah saat 2’ye kadar aynı monoton kelime kaydı drone’unu dinlemeye zorlanan bitkin öğrencilerden neredeyse her zaman daha iyi performans göstereceklerdir. Şüphecilere göre bu, sağduyu olduğu kadar bilimde çığır açan bir şey değil.

Uykuda Öğrenmenin Çalışmaları

  • Hipnopedik öğrenmeyi kendileri için test etmek isteyen dilbilimciler, online ingilizce kursu da olan bir dil web sitesinde 2016 yılında kendi çalışmalarını yürüttüler. On sekiz yaşından küçük ve altmış yaşından büyük yüz otuz altı katılımcı seçtiler. İlk olarak, katılımcılar kontrol testleri yaptılar.
  • Daha önce çalıştıkları yabancı kelime kelime grupları ve yapmadıkları setler üzerinde ezberleme testleri. Sonra, iki hafta boyunca, beynin dış uyarılmaya karşı en yüksek duyarlılığa sahip olduğu varsayılan uykunun ilk aşamalarında kelime ve cümlelerin kayıtlarını dinlediler. Katılımcılar her gün ezberlemeye çalıştıkları kelimeleri duymak ve yepyeni kelimeleri duymak arasında gidip geldi ve uyandıklarında testleri tamamladılar.
  • MosaLingua, her katılımcının günlük sonuçlarını kontrol testlerinin sonuçlarıyla karşılaştırdı. Daha önce hiç görmedikleri kelimelerin kayıtlarını dinledikten sonra, katılımcıların yüzde yetmiş ikisi test puanlarında kesinlikle hiçbir değişiklik yaşamadı. Kayıttaki yeni sözcük dağarcığının hiçbirini saklamadılar. Hipnopedik öğrenme, destekçilerinin iddia ettiği kadar etkili değildir ve uyurken yeni kelimeler öğrenmek neredeyse imkansızdır.

© 2023 Taksim Amerikan Kültür. All rights reserved.

Eğitim Destek Aktivitesi Sorgu Formu

Aktiviteler

Bilgi Formu

Eğitim detayları, kampanyalar ve fiyatlar hakkında sizi bilgilendirelim.