En Erken Dil Öğrenme Yaşı Kaç Olmalıdır?

Dünya globalleştikçe insanlar var olabilmek için çabalar. Globalleşen dünyada yabancı dil öğrenmek kaçınılmaz bir gereksinimdir. Özellikle anne ve babalar dil öğrenmede yaşadığı zorluklardan dolayı çocuklarının diğer dilleri erken yaşta öğrenmesini isterler. Ebeveynlerin bu talepleri doğrultusunda anaokulu ve kreşler, çocuklara ikinci bir dili öğretmek için yabancı dil kurslarından yararlanırlar.

Çocuklar Kaç Yaşında Yabancı Bir Dili Öğrenmeli

Uzmanlar çocukların erken yaşta öğrendiği iki bir dilin unutmasının kolay olmadığını söylerler. Çocukların diğer bir dili öğrenme yaşı, yapılan bilimsel çalışmalara göre 3-4 yaş olduğu kanıtlanmıştır. Zaten bu dönemde çocuklarda dil öğrenimi doğal bir süreç olduğundan, çocuklar daha kolay öğrenir.

Çocuklarda Ana Dil Gelişimi

Çocuklarda ana dil gelişimi 12 aylıkken başlamaktadır. 12 aylıkken bebekler kelimeleri tek tek öğrenir. İsteklerini kelime yoluyla ifade etmeye başlar. Bu dönemden sonra çocuklar kelime darağacını geliştirmeye başlar. 3 yaşına kadar etrafındaki her şeyi kelime kelime öğrenmiş ve artık cümle kurmaya başlamıştır. Çocuklar artık dil gramerini öğrenmiş ve çevresinde olan biten her şeyi gözlemleyerek kurduğu cümlelerle anlatmaya çalışırlar. Bu süreçten sonra artık çocuk ikinci bir dili öğrenmek için uygun bir zamana gelmiş olur. 3 ve 4 yaşındaki bir çocuk kendi dilini öğrenmiş ve ikinci bir dil için uygun bir zamana girmiş bulunur.

İkinci Dili Öğrenmek İçin Kritik Dönem

Çocuklarda ikinci bir dili öğrenmedi ki kritik dönem 2 ve 7 yaş aralığıdır. Bu dönem yabancı dil öğrenimi için en kazançlı dönemdir. Tabi ki bu yaştan sonra ikinci bir dili öğrenemez diye bir şey yoktur. Tabi ki öğrenir. Fakat 2 ve 7 yaş aralığı öğrenmenin hızlı ve kolay olduğu bir dönem olduğu için avantajlı bir dönemdir.

Bir çocuğun gelişimindeki yaş aralığı 0-5 yaş dönemidir. Sonra gelişimi ise ergenlik döneminde tamamlar. Ergenlikten sonra ikinci bir dili öğrenmek uzun zaman alır ve bu dönemde zor öğrenilir. İkinci bir dil eğitimine ne kadar erken başlanırsa o kadar faydalı olur.

Erken Yaşta İkinci Bir Dil Öğrenmek Zararlı Mı?

Geçmiş zamanlarda çocuğun erken dönemde öğrendiği ikinci bir dilin, ana dilinin bozulmasına neden olduğu söylenmekteydi. Fakat son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalara göre bu tez çürütülmüştür. Hatta erken yaşta dil öğrenen çocukların bilişsel gelişimlerinin arttığı kanıtlanmıştır. Aynı zamanda çocukların akademik başarıları ve bir odaklanma yeteneklerinin kolaylaştığı gözlemlenmiştir.

İkinci Bir Dil Eğitiminde Öğretmen

Çocuklarınızın ikinci bir dil eğitimini verecek öğretmende bulunması gereken özellikler bulunur.

  • Çocuk psikolojisinden anlayabilen,
  • Çocuk gelişimini bilen,
  • Çocukların nasıl öğrendiğini bilen,

Bir öğretmenin ikinci bir dil eğitimi vermesi çocuklarınızın hızlı ve kolay öğrenmesine yardımcı olur.

Çocukların ikinci bir dil öğrenim süreci anadil öğrenim sürecine benzer. İlk başta öğrendikleri yeni kelimeyi taklit ederek öğrenirler. Daha sonra öğrendiği dili uygun yerlerde kullanmaya başlarlar. Akabinde öğrendikleri kelimeleri birleştirerek cümle kurmaya başlarlar. Aslında çocuklarda dili konuşmadan önce anlama gerçekleşir.

Öğretmen çocuklara ikinci bir dil öğretimini oyun ve şarkılar yolu ile yapması çocukların keyifle öğrenmesini sağlar.

Çocuğa İkinci Bir Dil Öğretiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuğunuza ikinci bir dili öğretmek istiyorsanız eğer 0-2 yaş aralığında fazla baskı yapılmaması önerilir. Unutulmamalıdır ki çocuklar bu dönemde ilgi ve sevgiye ihtiyaç duyar.

Taksim Amerikan Kültür Yabancı Dil Kursu ile Almanca Eğitimi verilir. Çocuklarınızın, Almanca kursu sayesinde Almanca dilini ana dili konuşmalarına garanti verirler. Taksim Amerikan Kültür Yabancı Dil Kursu, 12 ay içinde düzenli aralıklarla Almanca Aile Birleşimi Kursu kursiyerlerine sınavları düzenler. Kursiyerlerinin bu sınavda başarılı olmasını garanti vererek hizmet verir.

© 2023 Taksim Amerikan Kültür. All rights reserved.

Eğitim Destek Aktivitesi Sorgu Formu

Aktiviteler

Bilgi Formu

Eğitim detayları, kampanyalar ve fiyatlar hakkında sizi bilgilendirelim.