Yabancı Dil Seviyesini Nasıl Öğreniriz?

Günümüzde yabancı dil öğrenmek her meslek ve her birey için oldukça çok önemli bir faktördür. Günümüz meslekleri haricinde bir yere gidildiğinde turistle edilen sohbet, yapılan konuşma veya yurtdışı gezileri içinde yabancı dil öğrenmek oldukça çok önemlidir. İngilizce ya da yabancı dil öğrenebilmenin belli başı kademeleri, seviyeleri vardır.

Yabancı Dil Seviyesi Nasıl Öğrenilir ve Ölçülür?

Yabancı dil seviyesini ölçüp, öğrenmek amacıyla belli başlı testler vardır. Bu testlerin çözülüp her bireyin kendi kendine seviyesini belirlemesi de oldukça mümkündür. Bunun için belli başlı adımlar vardır.

Bu adımlar ise sırasıyla;

  • Seviye tespit sınavının çözülmesi.
  • Seviyenin belirlenmesi için gerekli olan tablonun incelenip, tabloda bir belirlenme yapılması.
  • Bilinen ve bilinmeyen olarak bir çizelge yapılıp not edilmeli. Bunun haricinde bir eğitim ve öğretim programı hazırlanıp programa başlanmalı.
  • Son olarak bu hazırlanan eğitim üzerinden devam edilip pratiğe geçiş yapılmalı.

Seviye Tespit Sınavı

Seviye tespit sınavında bireyin kendi bildikleri ve bilmedikleri ya da başla bir anlamla kişinin güçlü ve zayıf noktaları belirlenir. Bu sınavda kelime, dil bilgisi gibi önemli faktörler ele alınır. Bilinen ve bilinmeyen olarak 2 gruba ayrılmış olur.

Yabancı Dil Seviyeleri veya Seviye Tablosu

Avrupa CEFR sistemine göre oluşturulan bir tablodur. İngilizcenin seviyeleri belirlenmesi için önemli olan bir tablodur. A1, A2, B1, B2, C1, C2 olarak seviyeler vardır. Bilinen ve bilinmeyenler olarak 2’ye ayrılıp başlangıçtaki seviye ile en sonda eğitim programından sonraki seviye belirlenip aradaki farkın görülebilmesi oldukça mümkün ve oldukça da kolaydır. Bu test ve seviyelerin bazı faktörleri vardır.

Bunlar ise dinleme, konuşma, yazma ve okumadır. İngilizcesi çok yüksek yani C1 ve C2 gibi seviyede olan bireyler bu 4 faktörün 4’ünü de yaparlar Duyduklarını dinler, içinden gelenleri veya aklına gelenleri konuşur, istediklerini veya istenenleri yazar ya da yazabilir ve ele almış olduğu bir yazıyı, makaleyi, kitabı, soruyu her şeyi olduğu gibi okuyabilir.

Yabancı Dil Öğrenmek İçin Önemli Faktörler

Yabancı bir dilde hangi dil olursa olsun öncelikler birey kendini bilir ve fark eder. Ne öğrenmek istediğini neyi nasıl öğrenmek istediğine karar verir. Önce test çözülüp, esas dil becerilerinin seviyesi değerlendirilir. Sonrasındaki önemli faktör ise hedeftir. Birey kendine bir hedef belirlemek istediği zaman ‘kendim için, hobi olarak’ gibi düşüncelerle değil de ‘iş seyahatim için öğrenmek istiyorum, geleceğim için öğrenmek istiyorum, mesleğim için öğrenmek istiyorum’ gibi düşünceler ile yola çıkıldığında öğrenmek ve öğrenebilmek oldukça kolaylaşır ve daha zevk verici hale gelir. Hedef ve azmin yanı sıra hırs da oldukça çok önemli birer faktördür.

Yabancı Dil Öğrenmede Bazı Kurslar veya Eğitim Kurumları

Amerikan kültür öğretim kurumu veya yabancı dil kursu örnek verilebilecek eğitim alanları arasındadır. YDS yani yabacı dil sınavı için de hazırlıkta yabancı dil öğrenimi kolaylaşır. Yds sınav hazırlık içinde bazı kurum ve kuruluşlara eğitim için başvurulabilir. Ielts sınav hazırlık içinde yabancı dil öğrenmek kolay ve önemli bir faktördür.

Tüm bunların haricinde ise İngilizce kursu fiyatları ya da İstanbul İngilizce kursu için de belirli başlı durumlar ve kurlar vardır. Kuruna göre veya durumuna göre değişkenlik gösterir. Dönem zamanları, eğitim alınacak tüm zaman içinde farklı durumlar gösterir. Fiyatlara ise genel olarak bakıldığı zaman her kursun fiyatı farklı olduğu belirtilerek 900TL’den başlayıp 5.000TL’ye kadar fiyatlar artabiliyor.

© 2023 Taksim Amerikan Kültür. All rights reserved.

Eğitim Destek Aktivitesi Sorgu Formu

Aktiviteler

Bilgi Formu

Eğitim detayları, kampanyalar ve fiyatlar hakkında sizi bilgilendirelim.