Akademik Yabancı Dil Sınavlarında Nasıl Başarılı Olunur?

Günümüz koşullarında ulusal geçerliliği en fazla olan dil olan İngilizce iletişim kurma açısından büyük bir önem sahiptir. Ulaşılmak istenen amaca İngilizceyi araç olarak gören insanlar genellikle akademik sınavlarda başarılı yakalayabilirler. Bu amaçla yola çıkan bireyler akademik sınavlara hazırlık konusunda ne yapacaklarını kestiremezler. Bu konuda araştırma yapmaya karar verirler.

Akademik sınavlarda başarılı olmak için uygulanması gereken birçok yöntemler mevcuttur. Uygulamaya geçmeden önce kişinin bu konuda kendine olan güveni ön plana çıkar. Her şeyden önce kişinin kendine olan güveni başarılı olma konusunda motive eder. Zihinsel açıdan kendini başarılı olacağı hedefe yoğunlaştıran birey adımları uygulayarak istediği sonuca ulaşması kolaylaşır.

Akademik Dil Sınavları İçin Nasıl Çalışma Yapılır?

Her sınavda olduğu gibi akademik sınavlarda da düzenli ve sağlam çalışma prensibi önemlidir. Çalışma prensiplerini ön plana çıkaran kişinin sınavlarda başarılı olması için hedefe ulaşma adına öğrencilere yardımcı olacak adımlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Çalışmaya başlamadan önce İngilizce seviyesi ölçülmeli
 • Hedefe ulaşmada gerekli olan puanı belirlemeli
 • Denemeler çözerek alınabilecek puanlar görülmeli
 • Temel İngilizceyi geliştirerek akademik çalışmaya başlanmalı
 • Düzenli bir şekilde metinler okumalı
 • Sınava yakın bir zamanda deneme çözümleri yoğunlaştırılmalı

Bu gibi adımlar uygulandığında başarı kısa sürede sağlanabilir.

Akademik Dil Sınavları için Kelime Öğrenimi Sağlanmalı

Kelime hazinesi olmadan dil öğrenilmesi mümkün değildir. Akademik sınavların temeli kelime öğrenmeden geçer. Kelimeler olmadan dilin olması mümkün değildir. Kelime hazinesi zayıf olan kişilerde dil öğrenimi zorlaşır.

Geniş bir dil hazinesine sahip olmak için şunlar yapmak mantıklıdır;

 • Kelimeler ek ve kökenlerine göre gruplandırılmalı
 • Okuma işini sürekli kılmalı
 • Kelimeler yazılmadan öğrenilmez, kelime defteri tutulmalı
 • Post-it kullanımı gerçekleştirilmeli. Bu sayede pasif öğrenme gerçekleşir.
 • Mümkün olduğu kadar akıllı telefon uygulamalarından faydalanmalı, kelimeleri kolayca öğrenme imkânı sunun birçok telefon uygulaması mevcuttur. Sözlükler, kelime testleri gibi uygulamalar, okuma aktiviteleri birçok alada işin görülmesini sağlar.
 • Telefon ve bilgisayar ekranların arka planlarını kelime koyma sureti ile pasif öğrenme gerçekleştirilebilir. Bunu gerçekleştirmek için program kullanımı sağlanabilir.
 • Kâğıtlara kelimeler yazılarak öğrenim sağlanabilir.

İngilizce haber sunan kanallar tercih edilebilir. Kelime öğrenmenin en iyi yöntemlerinden birisidir. Sunulan haber dilinin sınav diline yakın olması başarılı olmada fayda sağlar.

Akademik alanda başarı sağlamak isteyen, hedeflerine ulaşma noktasında bu tür önerilerin dikkate alınması ve uygulamaya dökülmesi sonucu sınav sıkıntı olmaktan çıkar.

Akademik Sınavlarda Gramer Kısmı Nasıl Çalışmalı?

Dil bilgisini ifade eden gramer, çalışmak için en verimli yol olan konu anlatımlı kitap okumaktır. Bu tür kitapların seçiminde dikkat edilmesi gereken husus başlangıç seviyesi öğrenciyi boğmadan basit bir şekilde anlatan, okuyucusu tarafından rahatlıkla anlayabilecek düzeyde olması mantıklıdır. Doğru kitap seçimi konuların temel düzeyde olması ile ilgilidir. Sonraki aşamalarda tüm detayların kavranması için soru çözümlerine odaklanma sağlanmalıdır. Bu şekilde yapılan çalışmalarda başarıya ulaşılabilir.

Akademik Dil Sınavlarındaki Okuma Bölümü Çalışmaları

Akademik sınavlarda başarılı olabilmek için üzerine düşülmesi gereken bir başka husus okuma çalışmalarıdır. Bu çalışmalar için internette bulunan birçok çevrimiçi İngilizce gazeteler mevcuttur. Önceden belirtilmiş olan haber dilinin sınav dili ile aynı doğrultuda olması öğrenme açısından faydalıdır. Bu nedenle çalışılacak yabancı ve yerli İngilizce gazetelerin okunması mantıklıdır.

Okuduğunu anlama noktasında netlerini öncelikle orta düzeyden ileri düzeye taşıyabilen kişiler sınav tarzında olan yazıları okumaları kendilerine avantaj sağlar. Ortaya çıkabilecek eksikler için çözümlü sınavlar tedarik edilerek giderilebilir.

© 2023 Taksim Amerikan Kültür. All rights reserved.

Eğitim Destek Aktivitesi Sorgu Formu

Aktiviteler

Bilgi Formu

Eğitim detayları, kampanyalar ve fiyatlar hakkında sizi bilgilendirelim.