Ielts, uluslararası alanda geçerliliğe sahip olan bir İngilizce dil seviyesi belirleme sınav sistemine verilen isimdir. British Council ve IDP Education tarafından e düzenlenmektedir. Peki, bu sınavlar nasıl yapılıyor, IELTS kursları ne kadar sürüyor? Fiyat aralıkları nasıl? Sınava katılacak vatandaşların en merak ettiği konulardan bazıları bunlardır.

IELTS Kursları kişiye özel belirlenmekle beraber seviyenize göre değişkenlik göstermektedir. 8 ile 40 hafta süren birebir olan IELTS eğitim süresi seviye tespit sınavı ve eğitmenlerimiz ile karşılıklı görüşmenizden sonra ortaya çıkmaktadır.

Siz de IELTS seviyenizi merak ediyor ve daha detaylı bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ielts Sınavı Nasıl Yapılıyor?

Ielts sınavı iki şekilde yapılmaktadır. Bunlar;

 • Akademik amaçlı sınav
 • Genel amaçlı sınav

Olmak üzere iki çeşittir. Akademik amaçlı sınavlarda dili İngilizce olan bir ülkede eğitim girmek veya ingilizcesini akademik olarak ilerleteceklerin girdiği sınav türüdür. Genel amaçlı sınavda ise akademik yükselme olmaksızın çalışma, staj gibi durumlar için gerekmektedir.

Ielts Özellikleri Nelerdir?

Sınavın asıl amacı İngilizcede dinleme, okuma, yazma anlama yetkinliğini belirlemektir. 0 ila 9 arasında bir değerlendirme notu verilir. Konuşma sırasında denetçi ile sohbet edilir ve konuşma akışına göre denetçi notunu verir. Ayriyeten konuşma anını ses kaydına alır.

Ielts Sınav Yapısı Nasıldır?

Ielts sınav yapısı okuma, yazma, dinleme ve konuşma olarak dört bölümden oluşuyor. Dinleme sırasında katılımcılara bir kez dinleme hakkı verilir ve katılımcılara tekrar dinleme şansı verilmez. Okuma, üç bölümden oluşmaktadır. Her metinden sonra 10- 15 aralığında sorular oluşmakta ve metinlerin sonunda toplam 40 olacak şekilde soru cevaplamış olmaları gerekir. Metinler kısa ve kolay şekilde düzenlenmiştir.

Yazma 2 şekilde oluşmaktadır. İlk kısımda karşılarına çıkan tablonun anlatılması, ikinci kısımda ise bir başlık seçilip onunla alakalı kompozisyon yazılması istenmektedir. Konuşma da 3 bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde katılımcıya genel konulardan aile, iş, arkadaşlık gibi anlatması istenir. İkinci bölümde bir konu belirleyip bu konu hakkında bilgi vermesi beklenmektedir. Üçüncü kısımda ise bir önceki kısımdaki konu ile ilgili münazara yapılması istenir ve konuşma bölümü bu şekilde sona erer.

Ielts Sınav Süresi

Ielts sınavı toplamda 3 saat sürmektedir. Bu süre;

 • Dinleme: 40 dakika
 • Okuma: 60 dakika
 • Yazma: 60 dakika
 • Konuşma: 10-15 dakika

Olmak üzere 4 aşamada sona erer. Dinleme, okuma ve yazma aynı gün aynı sınav merkezinde yapılırken, konuşma 7 gün içerisinde başka bir sınav merkezinde yapılmaktadır.

Ielts Programına Katılım Koşulları Nelerdir?

Ielts sınavına katılacak vatandaşların öncelikle seviye tespit sınavlarına katılması gerekir. Bu sınavdan B1 İngilizce seviyesine sahip olanlar Ielts programına katılım sağlayabilir. Daha sonra B1 İngilizce seviyesine sahip olan kişiler günlük konuşmaları anlar, akıcı konuşabilir İngilizce dilini konuşan ülkelerde rahatça anlaşma sağlar, bir çok konuda metin yazabilmektedir.

Ielts Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

Ielts değerlendirmesi 0 ila 9 arasında yapılmaktadır.

 • 0 olanlar sınava hiç girmemiş olan kişilerdir.
 • 1 birkaç sözcük dışında dili kullanamayan yetersiz öğrenciler için verilen nottur.
 • 2 sadece çok bilindik kelimeleri kullanabilen yetersiz öğrencilere verilir.
 • 3 genel durumları anlayabilir ve anlatabilir, onun dışında uzun cümleler kuramaz ve anlayamaz
 • 4 karmaşık sözcükler kullanamaz, kısıtlıdır.
 • 5 genel olarak dili kullanabilir ancak bazen sıkıntı yaşar, temel konuları kolayca ifade eder
 • 6 dile hakimdir ancak bazı durumlarda yanlış anlayabilir
 • 7 detaylı anlatımları anlar ve karmaşık sözcükleri çözer. Çok nadir sıkıntı yaşar
 • 8 dile tamamen hakimdir. Çok nadiren tutarsızlıklar ve yanlış anlamalar meydana gelebilir.
 • 9 dile tamamen hakimdir. Akıcı konuşma yapar ve tüm karmaşıklarla başa çıkabilir. Sözcükleri yerinde ve doğru kullanır.

Siz de hedef odaklı IELTS Eğitimi almak istiyorsanız, Amerikan Kültür’ün IELTS Sınavı deneyimli eğitim kadromuzdan destek alabilirsiniz.

© 2023 Taksim Amerikan Kültür. All rights reserved.

Eğitim Destek Aktivitesi Sorgu Formu

Aktiviteler

Bilgi Formu

Eğitim detayları, kampanyalar ve fiyatlar hakkında sizi bilgilendirelim.