Pilotlar İçin İngilizce Önemi

İngilizce, en azından 1950’lerden beri hava yolculuğunun dili olmuştur ve bu statü, 2008 yılında Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün dil yeterlilik şartlarını uygulamaya koymasıyla daha da sağlamlaştırılmıştır. Havacılıkta çalışanların artık, iletişimi geliştirmek ve gökyüzünde güvenliği artırmak amacıyla İngilizce dil yeterliliklerini kanıtlamak için düzenli testlere girmeleri gerekiyor.

Pilotların ve diğer hava işçilerinin, standart havacılık terminolojisini anladıklarını göstermeleri gereken bir testi geçmeleri gerekmektedir. İngilizce konuşma ve kullanma yetenekleri, dilbilgilerinin yapısı ve talimatları anlama gibi alanlarda 1’den 6’ya kadar sıralanır. Bunların tümü, özellikle yayın dalgaları üzerinden güvenli ve net iletişime yöneliktir. Bu sıralama gerek YDS sınav hazırlık ile gerekse IELTS sınav hazırlık ile belirlenir.

Hava İletişiminin Doğası

Pilotlar ve hava trafik kontrolü arasındaki iletişim, garip ve çok özel bir etkileşim türüdür. Başlangıç olarak, destekleyici yüz ipuçları yok. Anlayış, herhangi bir destekleyici jest olmaksızın tamamen sözlü olarak sağlanmalıdır. İletişimin sorunsuz olmasına yardımcı olmak için, hava çalışanları, onları olabildiğince anlaşılır kılan tarafsız bir aksan geliştirmeye teşvik edilir. Buna yardımcı olacak kültür Amerikan kültür olarak tanımlanabilir.

İngilizce gerçekten çok fazla polislikten geçen bir dil değil. Fransız Akademi’sinin dil üzerinde önde gelen bir otorite olarak hareket ettiği Fransızcanın aksine, İngilizcenin gerçekten tek bir şampiyonu yok. Havacılık iletişimi, standartların herhangi bir merkezi organ tarafından titizlikle korunduğu nadir bir alandır. Havacılık İngilizcesi oldukça uzmanlaşmış bir dildir.

Radyo tabanlı iletişim söz konusu olduğunda, izlenen iki tarz vardır. Havayolu çalışanları, kalkış ve iniş gibi kritik anlarda resmi bir şekilde kullanılan çok özel bir ifade olan ‘standart terim’ kullanır ve daha çok radyo dalgaları üzerinden daha az resmi iletişim için kullanılan günlük bir konuşma tarzı olan sözde düz bir dil kullanır.

Havacılık İngilizcesi çok resmi ve teknik bir konuşma şeklidir – anadili İngilizce olanların bile bunu öğrenmek için zaman ayırması gerekir. Bir uçak yolculuğu planlayan herkes için oldukça endişe verici olan bir gelişmede, kısa süre önce bağımsız bir rapor, havacılık çalışanlarının dil yeterlilik sınavlarında kopya çektiklerini ve geçiş için rüşvet verdiklerini ortaya çıkardı.

Neden İngilizce?

Hava yolculuğunun daha yaygın hale geldiği yirminci yüzyılın ortalarında, İngilizce konuşan ülkeler uçakların tasarım ve imalatının yanı sıra operasyonlarının çoğuna hakim oldular. 1944’te Chicago’da yapılan ve o dönemde hava yolculuğunun bazı sorunlarını çözmeyi amaçlayan bir kongrede havacılığın dili olarak İngilizce’yi de belirledi.

Amaç, radyo ve uluslararası ekipler arasında yanlış anlaşılmayı ve kafa karışıklığını önlemeye yardımcı olmaktı. Hava taşımacılığına katılan birçok İngilizce olmayan ülke ile hava yolculuğu artık çok daha yaygın olmasına rağmen, İngilizce hala gökyüzünün dili olarak varlığını sürdürüyor. İngilizce hala iyi bir seçim mi? Havacılıkta İngilizcenin neden işe yaradığına dair hala birkaç tartışma var.

  • Başlangıç olarak, İngilizce uluslararası iletişim söz konusu olduğunda çok kullanılan bir dildir.
  • Bir dizi büyük küresel kurumun resmi dilidir, bilim camiasının kabul ettiği dildir ve dünyada en çok öğrenilen dildir.

Hava trafik iletişimindeki tüm oyuncuların net bir şekilde iletişim kurabilmesi için en önemli şeydir. Bunun İngilizce, Fransızca veya Xhosa dilinde olup olmadığı tartışmasız önemsizdir – dilin kendisi netliğinden daha az önemlidir. Ancak dünyanın pek çok yerinde hayatta ilerlemek isteyen herkes İngilizce öğreniyor. İngilizceye değer veren sadece havacılık endüstrisi değildir. Sektöre gelen birçok insan, dili öğrenmek için hayatta başka nedenler bulmuş olabilir.

Peki, İngilizcenin havacılığın dili olarak herhangi bir içsel değeri var mı? Tarihsel kolaylık için seçilmiş olmasına rağmen, hava taşımacılığında açık bir iletişim sağlamak için dilin kendisiyle ilgili herhangi bir şey var mı? İngilizcenin oldukça eşitlikçi bir dil olduğu, nezaket veya onur sözlerine çok fazla nefes harcamayan bir argüman var. Otoritenin tanınmamasının yüksek baskı durumlarında verimli olabileceğine dair bazı bilimsel çalışmalar mevcuttur.

© 2023 Taksim Amerikan Kültür. All rights reserved.

Eğitim Destek Aktivitesi Sorgu Formu

Aktiviteler

Bilgi Formu

Eğitim detayları, kampanyalar ve fiyatlar hakkında sizi bilgilendirelim.