Turizm Sektöründe Yabancı Dilin Önemi

Ülkemizin önemli bir ekonomi kaynağı olan turizmde yabancı dil de oldukça önemlidir. Çünkü gelen turistlerin ihtiyaçlarını, isteklerini karşılamak için iletişime geçmemiz gerekiyor. onun içinde gelen turistlerin dillerini bilmemiz gerekiyor.

Turizm Çeşitleri

Genel anlamda turizm çeşitleri aşağıdaki gibidir.

  • Sağlık Turizmi
  • Spor Turizmi
  • Bilim Turizmi
  • Macera Turizmi
  • Av Turizmi
  • İnanç Turizmi
  • Eğlence Turizmi

Yukarıda sayılan turizm çeşitlerine kültür turizmini de ekleyebiliriz. Buna örnek olarak Amerika’ya yapılan Amerikan kültür turizmini gösterebiliriz.

Turizm Sektöründe Yabancı Dilin Önemi
Turizm Sektöründe Yabancı Dilin Önemi

Turizm Sektöründe Yabancı Dil

Ülkemizde genel olarak turizm sektörü yabancı turist ağırlıklı yürüyor. En çok alman ve rus turistlerin tercih edildiği ülkemizde turizm sektöründe çalışacaklar için mutlaka 1 yabancı dil bilme şartı bulunuyor. Özellikle otel sektöründe 1 yabancı dil bilmek bile bazen az geliyor. Bu yüzden turizm sektöründe yabancı dilin önemi oldukça fazladır.

Otel sektöründe ön büro ve resepsiyon bölümünde çalışan bir personelin akıcı bir İngilizce bilmesi gerekiyor. Resepsiyon bir otelin vitrini konumunda olduğu için en iyi kalifiye personelin orada çalıştırılması gerekiyor. Resepsiyonda duran personel fiziki yönden de göze hoş gelmeli. Yabancı dil konusunda İngilizcenin yanında mutlaka farklı bir yabancı dil bilmeli. Bu dil Almanca veya Rusça olması daha uygun olacaktır.

Resepsiyonun dışında restoranda çalışan garson ve komilerin resepsiyon kadar olmasa bile iyi bir yabancı dile sahip olması gerekiyor. Yine barmenlerin ve kat hizmetlerinde çalışan kişilerin mutlaka 1 yabancı dile sahip olmaları gerekir.

Animatörlük ve Turizm

Animatör turizm faaliyetlerinde bulunan konaklama otellerinin yüzüdür. Animatörler otelde müşterilerle en çok iletişime geçen ve en çok eğlendiren kişilerdir. O yüzden animatörlerin performansı otel için ve ülke turizmi için son derece önemlidir.

Animatörler takım halinde çalışırlar. 1 tane şefleri ve müzik sorumlusu ile farklı özelliklerde eğlence odaklı personellerdir. Bunların görevleri eğlence ve müşterilerle iletişime geçerek otelin negatif yönlerini öğrenerek tedbirler almak. Bu durumlar ve görevleri ışığında animatörler en az 2 yabancı dili ana dilleri gibi bilmeleri gerekiyor. Çünkü ne kadar çok iyi konuşurlarsa o kadar etkili bir iletişim olur. Özellikle yabancılar kendi dillerinin iyi konuşulmasından çok hoşlanırlar. Yabancı dil bilmeyen veya az bilen animatörler İngilizce kursu gibi bir kursa başvurarak İngilizce veya farklı bir yabancı dil öğrenebilirler.

Gezi Turizmi ve Yabancı Dil

Gezi turizmi de konaklama turizmi gibi daha çok yabancı ağırlıklı turizmdir. Konaklama turizminde gelen misafir otelde güzel vakit geçiriyordu. Havuz, deniz, bar, animasyon ve restoran gibi mekanlarda eğlenmeyi amaçlıyordu. Fakat gezi turizminde misafir sabit bir mekanda kalmanın yerine durmadan hareket halinde gezmeyi amaçlar. Burada gezi turizmi içerisinde olan turistler daha çok şehir otelleri ve tur rehberleri ile çalışırlar. Hatta bazı tur şirketleri bu 2 hizmeti aynı anda karşılayabiliyor.

Bu tur şirketleri özel programlarla turistleri ülkemizin önemli yerlerini hem gezdiriyor hem de konaklama imkanlarını sağlıyor. Turlarda da en önemli görevi tur rehberleri üstleniyor. Bunlar gezilecek yerlerin önemi ve tarihi gibi birçok alanda tanıtım yapacakları için oraları çok iyi bir şekilde bilmelidir. Aynı zamanda yabancı turistlere faaliyet gösterdiği için iyi bir yabancı dil bilmeleri gerekiyor. Bunun için rehber adayları online İngilizce kursu alternatifi ile yabancı dil öğrenebilirler.

Genel anlamda turizm sektörü için personellerde olması gereken en önemli özellik yabancı dildir. Hatta bazı alanlarda 1 tane yabancı dil bile az gelebiliyor. Bunun için bu sektöre girmek isteyen kişiler iyi bir yabancı dil bilmeleri gerekiyor. Yabancı dil için Özel taksim Amerikan kültür yabancı dil kursları web sitesini ziyaret ederek gerekli bilgileri alabilirsiniz. Taksim İngilizce kursu size istediğiniz dilde konuşmayı sağlayacaktır.

© 2023 Taksim Amerikan Kültür. All rights reserved.

Eğitim Destek Aktivitesi Sorgu Formu

Aktiviteler

Bilgi Formu

Eğitim detayları, kampanyalar ve fiyatlar hakkında sizi bilgilendirelim.